הרצאות

Home » הרצאות

הרצאות

צוואות והסדרי הורשה חכמים

כיצד להסדיר את הורשת הרכוש באופן חכם שישמור על העקרונות והמטרות שהצבתי?

כללי

חוק הירושה קובע כללי חלוקת רכוש לאחר פטירת אדם, אך הסדרים אלה עלולים להיות בלתי מתאימים ואף לייצר מחלוקות ובעיות.
החוק מאפשר לאדם לערוך צוואה, שתתאים לתפיסת עולמו של המוריש ולמטרות שהוא מציב לעצמו במסגרתה.
במהלך ההרצאה ייחשפו המשתתפים לעקרונות המנחים לצורך תכנון הסדרי הורשה וצוואות, וכן לכלים המשפטיים העומדים לרשותם על מנת להשיג וודאות בהשגת אותם יעדים.
משך ההרצאה כשעה וחצי לאחר ההתכנסות.

למי ההרצאה מתאימה?

ההרצאה מיועדת לכל בגיר בעל רכוש המעוניין להסדיר הורשתו ליורשים ידועים, ובמיוחד לבני 50 ומעלה המצויים בשלב שבו הם מעוניינים לשמור על חלוקת רכוש לבני משפחה (בדרך כלל באופן שווה ובהתחשב ברכוש שכבר הועבר לילד), לשמור על עצמאות בן הזוג היורש (ככל שיש בן זוג) וכן לשמור על כך שהרכוש המשפחתי יישאר בתוך המשפחה הגרעינית לדורי דורות.
יחד עם זאת, חשוב לציין כי הסדרת הורשה חשובה גם כאשר מדובר בבני זוג שאין להם ילדים, או כשהילדים עדיין קטינים. בנוסף, חשיבות מיוחדת יש להסדרים אלה בזוגיות שניה, כאשר לבני הזוג ילדים מה”סיבוב הראשון”.

על מה נדבר?

הרצאה סדורה ובנויה באופן ברור ועונה על מגוון רב של סוגיות הורשה הרלבנטיות בכל גיל, מתובלת בסיפורים מעניינים מניסיון החיים והפסיקה העשירה.

 • מה קובע חוק הירושה?
 • מעמד הסכם ממון בירושה.
 • מעמד ידועים בציבור כיורשים.
 • מי רשאי לרשת?
 • “משולש הזהב” – שוויון בין יורשים (גם בהתחשב במה שכבר קיבלו בחיי המורישים).
  • עצמאות בן הזוג היורש (בלי תלות בילדים, קטינים ובני משפחה אחרים).
  • שמירה על הרכוש המשפחתי לדורי דורות.
 • דרכים לעריכת צוואה.
 • דרכים לביטול צוואה.
 • צוואה הדדית.
 • נישול מהצוואה.


המרצה

עורכת דין (תואר שני), מגשרת ונוטריון איריס ירדני, בעלת ניסיון של מעל 27 שנים כעורכת דין. משרדה בתל אביב עוסק בתחום המסחרי-עסקי ודיני עבודה, ובתחום עריכת צוואות והסדרי הורשה.

ייפוי כוח מתמשך

מה זה ייפוי כוח מתמשך?
ייפוי הכוח המתמשך הוא כלי חדשני שמאפשר לאדם (“הממנה”) לקבוע מראש מי יהיה מיופה הכוח העתידי שלו, כאשר ואם הממנה יגיע למצב של חוסר כשירות. בנוסף, יכול הממנה לתת מראש הנחיות מקדמיות למיופה הכוח לצורך קבלת החלטות בעתיד ואף לקבוע למי על מיופה הכוח לדווח על פעולותיו.
ייפוי כוח זה יכול להסדיר שורה של עניינים: רכושיים (טיפול בחשבונות בנק, בהשקעה, בנכסי נדל”ן, בתשלומים מול רשויות ועוד), אישיים (האם לקבל טיפול בבית או במוסד? איזה מוסד? כיצד לממן את הטיפולים? אילו טיפולים? ייצוג בעניינים אישיים/משפטיים ועוד) ורפואיים (מאיזה טיפולים להימנע, כיצד לקבל החלטות בנושאים רפואיים ועוד).

במה שונה ייפוי כוח מתמשך מיפוי כוח רגיל?
ייפוי כוח רגיל אינו תקף במצב שמייפה הכוח נמצא במצב של אי כשירות. לכן, מינוי מיופה כוח למצב של אי כשירות חייב להתבצע רק ע”י ייפוי כוח מתמשך.

מה עדיף? אפוטרופוס או ממונה על פי ייפוי כוח מתמשך?
עד לפני שנתיים (לפני התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות) הפתרון היחיד לאדם שהגיע למצב של חוסר כשירות היה למנות אפוטרופוס שמונה על ידי בית המשפט.
למינוי אפוטרופוס יש מספר חסרונות והתיקון לחוק הכשרות, המאפשר מינוי על פי ייפוי כוח מתמשך, מתגבר על חסרונות אלה.
כאשר בית משפט ממנה אפוטרופוס לאדם, האדם לו מונה האפוטרופוס נחשב מרגע המינוי “חסוי” והוא אינו כשיר לכל פעולה ואף לא להביע רצון. לעומת זאת, כניסת ייפוי הכוח המתמשך לתוקף אינה מפקיעה באופן מלא את היכולת של הממנה לקבל החלטות ולהישמע. יתר על כן, אין ל”חסוי” יכולת בחירה לגבי מי יהיה האפוטרופוס ובוודאי אין לו יכולת לתת לאפוטרופוס הוראות. ייפוי כוח מתמשך מאפשר לבחור מראש את מיופה הכוח וגם לתת לו הנחיות. בנוסף, לא פעם ראינו שמי שמונה כאפוטרופוס אינו בהכרח הבחירה הראשונה של האדם החסוי לו הוא מונה. דבר מטריד נוסף היא העובדה שיש ניגוד אינטרסים מובנה בין האפוטרופוס לחסוי.
לא פעם לחסוי יש כספים ונכסים אשר באופן הרגיל, אילו האדם לא היה חסוי, הוא היה עושה בהם שימוש לצורך מימון הסיעוד והטיפול בו. ואולם, האפוטרופוס לא תמיד יודע או ירצה להשתמש באותם נכסים לצורך מימון טיפול וסיעוד באופן שיהלום את היכולת האמתית של החסוי עליו הוא ממונה.

כיצד אדם יכול לקבוע מראש מי יהיה האפוטרופוס של ילדיו והאם הוא יכול לתת לאותו אפוטרופוס הנחיות?
אדם שמשמש אפוטרופוס לילדיו, בין אם הם קטינים ובין אם הם בגירים (במקרה של צרכים מיוחדים) יכול להביע את עמדתו בעניין מינוי אפוטרופוס לילדיו במקומו לאחר מותו באמצעות הוראה מפורשת שתיכלל בצוואה. אך מה יהיה במקרה שאותו אפוטרופוס נכנס בעצמו למצב של חוסר כשירות? חוק הכשרות יצר כלי נוסף- מסמך הבעת עמדה שבא לפתור עניין זה.
האפוטרופוס יכול להפקיד מסמך הבעת עמדה המסדיר מינוי אפוטרופוס חליפי במקרה שבו ייבצר מההורה להמשיך לשמש כאפוטרופוס נוכח הימצאות האפוטרופוס במצב של חוסר כשירות. במסמך זה יכול הורה לא רק להביע עמדה בנושא אישיות האפוטרופוס החליפי אלא אף לתת הנחיות מקדימות לאפוטרופוס החליפי לצורך הטיפול הנדרש.

עו“ד איריס ירדני הוסמכה לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון.

משא ומתן שיתופי

משא ומתן שיתופי בעולם העסקים החדש -> איך הופכים מחלוקת להצלחה עסקית באמצעות משא ומתן שיתופי?

קונפליקטים ומחלוקות הם חלק מהחיים שלנו. עם בני משפחה, עם שכנים, עם לקוחות, ספקים ועוד. יש דרך שתאפשר לכם לחסוך זמן, כסף ואפילו לשפר את מערכות היחסים שלכם.

בתי המשפט כורעים תחת נטל תביעות שמחכות להכרעה בסכסוכים כאלה. כשמוגשת תביעה, מערכת היחסים בין הצדדים מתרסקת, הצדדים מוציאים הוצאות, משקיעים זמן יקר והכל במטרה לשמוע הכרעת השופט (שתינתן בעוד כמה שנים) – מי הצליח להוכיח טענותיו. האם זה באמת מעניין?

יש גם דרך אחרת. שימוש במחלוקת כמקפצה במערכת היחסים, ניהול משא ומתן שיתופי וגישור תוך כדי המשך ניהול מערכת היחסים מתוך רצון להסדיר את העתיד בהתאם לאינטרסים של הצדדים ולא להתבוסס בעבר. אז, איך מייצרים תוצאה מנצחת עבור שני הצדדים?

המשתתפים בסדנא יקבלו –

 • כלים לשיפור היכולת לנהל משא ומתן מתוך ראיית אינטרסים הדדית.
 • פיתוח היכולת לזהות האם זו מחלוקת מסוגZERO SUM GAME  או פתח להתנהלות מתוך השקפה של WIN WIN.
 • נלמד מה הוא משא ומתן שיתופי ואיך מתכוננים אליו.
 • איך משתחררים מקיבעונות מחשבתיים.
 • מהי הנטייה לשנאת הפסד.
 • איך מכינים “טבלת רמזור” כהכנה למשא ומתן.
 • נכיר את עולם הגישור  ונקבל עצות להתנהלות אפקטיבית.

בסדנא יוצג מודל חדש של  “גישור תוך כדי תנועת העסק”- גישור שחוסך לעסקים זמן, כסף ומשאבים ומאפשר לעסק שלך לייצר ערך ולשפר מערכות יחסים עם לקוחות וספקים.

הסדנא בת כשעה, מיועדת למנהלים. עד 20 משתתפים.

Skip to content